Historia Parafialnego Klubu Sportowego Jadwiga

Początki PKS Jadwiga sięgają roku 1987, kiedy do parafii Św. Jadwigi przy­był ksiądz Antoni Bednarz. Swoją opieką objął on grupy ministrantów i lektorów, które uczestniczyły w międzyparfial­nych turniejach i rozgrywkach sportowych. Największą po­pularnością wśród chłopców cieszyła się piłka nożna, tenis stołowy i lekka atletyka. Drużyna parafii św. Jadwigi została dwukrotnym mistrzem w międzyparafialnej lidze piłkarskiej. Ks. Antoni zauważył, że sport odgrywa ogromną rolę w życiu tych dzieci. Dostrzegł również dużą liczbę młodzieży, która nie udzielała się w grupach parafialnych tj. oaza, schola czy służba liturgiczna ołtarz, a z drugiej strony nie miała żadnych propozycji spędzania wolnego czasu. Nowopowstałe, ogromne osiedle na Krowodrzy pozbawione było ośrodków kulturalnych i sportowych. Będąc z wizytą duszpasterską wśród parafian, ks. Antoni podzielił się z nimi swoją troską o wałęsającą się młodzież, a także pomysłem zorganizowania dla niej zajęć sporto­wych przy kościele. Wzorem była dlań włoska katolicka organizacja sportowa CSI. Inicjatywa ks. Bednarza spotkała się z dużym zainteresowaniem. Mocno zaangażował się w nią Andrzej Wiśniewski, a przede wszystkim ks. proboszcz Jan Dziasek.

Powoli wokół osoby ks. Antoniego zaczęły gromadzić się osoby związane ze sportem, działacze, trene­rzy i zawodnicy. Warto podkreślić, że w początkowym okresie wszyscy trenerzy pracowali spo­łecznie. W 1991r. zorganizowano pierwsze zajęcia sportowe z koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Odbywały się one w Szk. Podst. nr 15 i 113, a także na sali gimnastycznej w jednostce wojskowej, przy ul. Wrocławskiej. Ogromne zainteresowanie zajęciami stworzyło potrzebę budowy bazy sportowej przy kościele. Ks. Jan Dziasek przeznaczył na ten cel część dolnego kościoła, gdzie powstała sala gimnastyczna z zapleczem w postaci dwóch szatni, dwóch toalet, łazienki i magazynku.

Z czasem, ks. Bednarz coraz lepiej poznawał ideę wspomnianej już CSI we Włoszech i postanowił przenieść te wzorce na grunt polski. 12 grudnia 1992 roku z jego inicjatywy w domu katechetycznym przy parafii Św. Jadwigi w Krakowie od­był się Zjazd Założycielski, na którym powołano do istnienia Parafialny Klub Sportowy Jadwiga z siedzibą w Krakowie, przy ul. Łokietka 60. Zjazd uchwalił również główne kierunki działalności klubu. Są to:

  • działalność w różnych sekcjach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych w zależności od zapotrzebowania społecznego,
  • współpraca z klubami KSS RP, a także z innymi klubami krajowymi i zagranicznymi oraz organizacjami członkowskimi Katolickiej Federacji Wychowania Fizycznego i Sportu,
  • pozyskanie dla klubu członków wspomagających i przyjaciół, którzy przyczynią się do wsparcia finansowego i rzeczowego działalności klubu,
  • zobowiązano zarząd do uzyskania dla członków klubu członkostwa KSS RP
    z założeniem ewidencji i zapewnienia legitymacji członkowskich oraz znaczków KSS RP.

Zjazd Założycielski powołał również Radę Tre­nerską jako organ doradczy przy Zarządzie Klubu.

21 grudnia 1992r. Kapituła Generalna KSS RP zarejestro­wała PKS Jadwiga pod numerem 2 w ewidencji Parafialnych Klubów Sportowych KSS RP. Tydzień później, 28 grudnia 1992r. klub został wpisany do rejestru stowarzyszeń sportowych i ich związków w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie pod pozycją 245 i tym samym uzyskał osobowość prawną. 10 stycznia 1993 roku w sali domu katechetycznego parafii Św. Jadwigi odbyło się pierwsze Walne Zebranie Klubu, na którym wybrane zostały władze klubu w składzie:

  1. Prezes – Marian Kulig
  2. V-Prezes ds. wychowawczych – ks. Antoni Bednarz
  3. V-Prezes ds. sportowych – Andrzej Wiśniewski
  4. V-Prezes ds. organizacyjnych – Anna Król
  5. Skarbnik – Eugeniusz Konieczny
  6. Sekretarz – Wiesław Zagórny

12 lutego 1993r. nastąpiło uroczyste poświęcenie pomieszczeń sportowych, którego dokonał ks. Biskup Kazimierz Nycz. Od tego momentu PKS Jadwiga dysponuje już własną bazą sportową, którą z roku na rok rozbudowuje. Obecnie klub dysponuje stadionem z boiskiem piłkarskim w Parku Krowoderskim oraz boiskiem wielofunkcyjnym ze sztuczną trawą położonym koło kościoła św. Jadwigi.